Toiminto ei ole käytössä, koska olet kieltänyt evästeiden käytön tähän tarkoitukseen. Muuta valintojasi evästeasetuksista.
MAINOS

AutoWay - Laatu ja tyyli uudelle tasolle

AutoWay - Laatu ja tyyli uudelle tasolle
  • Mercedes-Benz
  • Mercedes-Benz
  • Mercedes-Benz
  • Mercedes-Benz
  • Mercedes-Benz
  • Mercedes-Benz
  • Mercedes-Benz
  • Mercedes-Benz
  • Mercedes-Benz
  • Mercedes-Benz
  • Mercedes-Benz
  • Mercedes-Benz

Nettikone kävi Jyväskylässä ihmettelemässä AutoWayn maahantuomaa ja tilausliikenne S & P Lehtosella käytössä olevaa upeaa pikkubussia, joka vie tilausajot aivan uudelle tasolle.

Nykyään asiakkaat kaipaavat laatua ja osaavat sitä vaatia kertoo S & P Lehtosen omistaja Jyrki Schmandt. Tämä haastaa niin kotimaisia valmistajia kuin ulkomailta busseja maahantuovia yrityksiä korkeampaa tekemisen tasoon. Nyt tarkastelussa oleva Mercedes-Benz Sprinter 519 CDI vastaa maahantuojan Autowayn Sami Niemistön mukaan huutoon.

 

Auton ulkonäköön on selvästi panostettu enemmän kuin yleensä. Ikkunalinja ei ole tasainen suorakaide, vaan pyöristetty ja oven kohdalla oikealla puolella autoa on jo käytetty mielikuvitusta. Valkoinen väri tekee autosta kookkaan. Paikkoja on 20 matkustajalle.

 

Ovi auki ja sisään. Vastassa on todella upea ohjaamo, jossa laadukasta nahkaa ei ole säästelty. Käytännössä koko kojelauta on vuorattu ruskealla nahkalla ja kokonaisuuden kruunaa ohjauspyörän valkoinen keskiö, joka on pikantti lisä näyttävään sisusta ilmeeseen.

 

Myös matkustajia hemmotellaan. Istuimet ovat tietenkin nahkaa ja jokaiselle riville tarjoillaan usb-pistoke mm. puhelimen ja tabelttitietokoneen lataamiseen. Monipuolinen ja vaihdeltava yövalaistus luo ilta-aikaan matkustamoon tunnelmaa. Autosta löytyy myös suosittu tähtitaivasvalaistus.

  • AutoWay - Laatu ja tyyli uudelle tasolle
  • AutoWay - Laatu ja tyyli uudelle tasolle
 

Tiedusteltaessa suomalaisittain tärkeintä elementtiä laadukkaassa pikkubussissa, vastaus tulee AutoWayn Sami Niemistöltä kuin apteekin hyllyltä: “lämpö.”

 

Suomen kylmissä oloissa lämmintä on oltava ja se on tietenkin hoidettu asiaan kuuluvalla hartaudella. Autosta löytyy Eberspächerin polttoainekäyttöinen vesilämmitin, patterilämmitys termostaattiohjauksella ja lisälämpöpuhalluksella, Webasto -ilmalämmitin matkustamossa, tummennetut kaksikerroslämpölasit ja lämpöeristetty matkustamo. Hikeä pukkaa jo esitettä tavatessa.

 

Kesäkuumalla matkustamo viilennetään samaan tapaan kuin täysikokoisissa tilauslinja-autoissa eli yläkanavista tulee viileä ilmaa oman kompressorin toimesta.

 

Matkustajalle Mercedes Sprinter on mitä mainioin unilähde, jos on vähääkään taipuvainen autossa nukkumiseen. Kyyti on hiljaista, tasaista ja mukavaa. Katso artikkelin yläosan videolta mitä tuumii kuljettaja.

MERCEDES-BENZ 519 CDI Extrapitkä umpimalli

Vuosimalli:2018
Polttoaine:Diesel
Vetotapa:Takaveto
Henkilömäärä:21
Euroluokka :Euro 6
Vaihteisto:Automaatti, 7-vaihdetta
Akseliväli:4325 mm

Myytävät Mercedes-Benz -koneet

test
Mercedes-Benz Tourismo 15 RHD'19, 265tkm
165 000 € (ALV väh. kelp.)
test
Mercedes-Benz Atego'19, 120tkm
52 710 € (ALV väh. kelp.)
test
Mercedes-Benz Atego 5.1, 7m pitkä kaappi, kamera, 105tkm '19, 105tkm
52 000 € (Ei ALV väh.)
test
Mercedes-Benz 516 cdi'18, 291tkm
74 045 € (ALV väh. kelp.)
test
Mercedes-Benz Arocs'19, 144tkm
97 263 € (ALV väh. kelp.)
test
Mercedes-Benz Sprinter'21, 170tkm
79 065 € (ALV väh. kelp.)
test
Mercedes-Benz Sprinter'17, 315tkm
55 973 € (ALV väh. kelp.)
test
Mercedes-Benz Mercedes Benz Actros 1832 LNR '21, 152tkm
94 125 € (ALV väh. kelp.)
Rekkari.fi-palvelusta ajoneuvon tarkat tiedot Ohjeet turvalliseen
kaupankäyntiin
Nettikone.com
mobiililaitteissa
Omat ajoneuvot

Uutiset

  • 30.06.2025
    Kaikki puomien päähän: MT-Tukku kasvuvauhdissa  
  • 27.06.2025
    Sercon tuotevalikoima laajenee  
  • 27.06.2025
    Hyvää kesää!  
  • 27.06.2025
    Tarkkaa päästödataa puutavara-autoilijoille  
  • 27.06.2025
    Koneet automatisoituvat ja työ tehostuu