Feature is not available, because you have not allowed use of cookies for this purpose. Change your selections in consent manager.

Valtran N-sarjalle Red Dot Design Award 2022 muotoilupalkinto

Valtran N-sarjalle Red Dot Design Award 2022 muotoilupalkinto
  • Valtra
  •  
  •  
  •  

Viidennen sukupolven N-sarjan traktorit palkittiin maaliskuussa Red Dot Design -palkinnolla tuotemuotoilu-kategoriassa.

Uusin palkinto jatkaa Valtran huikeaa menestystä Red Dot -muotoilukilpailussa viimeisen vuosikymmenen aikana.

Valtra N-sarjan voittama Red Dot on erinomainen osoitus jatkuvan kehityksen periaatteesta, jossa jo ennestäänkin erinomaiseen tuotteeseen on saatu tuotua täysin uusia, käyttäjäkokemusta tehostavia ominaisuuksia. Esimerkiksi uusi digitaalinen pilarimittaristo on kehittynyt huomattavasti perinteiseen mittaristoon nähden. Sen sijoitus ja näkyvyys mahdollistavat sujuvan työskentelyn, kun taas traktorin asetusten tekeminen on erittäin helppoa ja intuitiivista myös perusmallista lähtien. Uudet led-päiväajovalot näkyvät kauas ja herättävät muiden huomion myös kirkkaissa olosuhteissa samalla kun ne vähentävät energian kulutusta perinteisimpiin ratkaisuihin nähden.

Valtra lanseerasi viidennen sukupolven N-sarjan viime vuonna ja uusiin Valtroihin on tehty paljon päivityksiä menestyksekkään 4. sukupolven malliston asiakaspalautteen pohjalta.

”Suunnittelun lähtökohta oli tarjota paras traktorikokemus – traktorin ei pidä olla ainoastaan hyvännäköinen, vaan sen tulee palvella eri käyttötilanteissa. Asiakaspalaute on ollut erittäin positiivista: traktorin on kehuttu olevan mukava, ja olemme saaneet paljon kiitosta myös traktorin teknologiaominaisuuksista sekä älymaatalouden helppokäyttöisyydestä”, sanoo Valtran muotoilu- ja käyttäjäkokemusjaosta vetävä Kimmo Wihinen.

Red Dot -kilpailu on suurin ja arvostetuin muotoilukilpailu, jonka palkinnon voittaminen on tae erinomaisesta muotoilusta ja käyttäjäkokemuksesta kansainvälisellä tasolla. Arvosteluperusteita muotoilun lisäksi ovat muun muassa toimivuus, älykkyys tai innovatiivisuus. Palkittuun N-sarjaan voi tutustua Valtran showroomissa https://showroom.valtra.com.

For sale Valtra machines

test
Valtra A105'23, 255h
90 000 € (VAT ded.)
test
Valtra 650/65r38 ja 540/65r28 '25
7 200 € (VAT ded.)
test
Valtra S394'23, 1h
164 000 € (No ded. VAT)
test
Valtra T235'25, 1h
218 000 € (VAT ded.)
test
Valtra N135'22, 150h
245 000 € (VAT ded.)
test
Valtra N '26
1 255 € (VAT ded.)
test
Valtra T145'23, 2h
109 900 € (VAT ded.)
test
Valtra G135'21, 1h
70 000 € (No ded. VAT)
Check vehicle information from Rekkari.fi Safety instructions Nettikone.com
on mobile
My vehicles

News

  • 25.03.2026
    Suomen Rakennuskoneelta 12 Komatsu-dumpperia Arctic Infra Oy:lle  
  • 25.03.2026
    Mossali Group valitsi Leguanin kumppanikseen nostinvuokrauksessa  
  • 24.03.2026
    RST-Steel tähtää vientimarkkinoille uudessa omistuksessa  
  • 24.03.2026
    Marko Puumalainen maatalouskoneiden myyntipäälliköksi Maatorille  
  • 24.03.2026
    Ville Kummala aloitti Daf-myyjänä Vantaalla