Feature is not available, because you have not allowed use of cookies for this purpose. Change your selections in consent manager.

Nissan NV400 4x4 vie ison lastin hankaliinkin paikkoihin

Nissan NV400 4x4 vie ison lastin hankaliinkin paikkoihin
  • Nissan
  • Nissan
  • Nissan
  • Nissan
  • Nissan
  • Nissan
  • Nissan
  • Nissan

Nettiauto oli paikalla, kun Nissan ja Arctic Trucks esittelivät uuden Nissan NV400 4x4:n.

Arktinen “lava-auto” tuunasi Nissan Navaran tiettömille taipaleille

Nissan NV400 4x4 vie ison lastin hankaliinkin paikkoihin

Nettiauto oli paikalla, kun Nissan ja Arctic Trucks esittelivät uuden Nissan Navara Off-roader AT32:n. Kyseessä on perusversion pohjalta tehty aiempaa maastokykyisempi vaikeiden olosuhteiden Navara. Katso video Nettiauto.comin puolelta.

Arctic Trucks on parantanut Navaraa useasta kohdasta. Uutta ovat sekä jouset että iskarit. Vanteita ja renkaita on kasvatettu, vannekokoa tuuman ja renkaita kaksi tuumaa. Lokasuojia on levennetty ja alle on asennettu vahva pohjapanssari. Lisävarusteena on mahdollista saada lukko etuakselille ja snorkkeli, jos tiettömillä taipaleilla on vastassa sukellustehtäviä tai joen ylityksiä.

Uutuuden esittelypaikka Arctic Trucs Finlandin testirata Area 44 Porvoossa tarjoaa varvasten rakennetulle off-road-autolle arvoisen haasteen. Testiradan kallion, kiven ja mudan kuorruttava metsälenkki korkeuseroineen haastaa kuskin. Jopa siinä määrin, että Navara AT32:n puikkoihin hyppääminen oli pieni henkinen erävoitto.

Reissu olisi saattanut jäädä väliin, vaikka rata on tuttu 10 vuoden takaa, jos olisi ollut pakko lähteä maastolenkille ilman ohjaamon ja ulkopuolen apuja. Tukihenkilöiden osaaminen vakuutti heti alkumetreillä, joten mieli oli levollinen ja pystyin keskittymään täysillä vaikeusasteeltaan todella korkeatasoisen maastoajon kokemukseen. 

Entä Navaran suoriutuminen? Nissan Navara Off-roader AT32 on kova rauta. Se etenee tasaisen varmasti hillittömistä maastopaikoista, mutta ilman järeää pohjapanssaria, auton alus olisi ollut muusia. Fiilistele videolta radan pahimpia paikkoja ja pohjapanssarin kolahduksia kallioon.

  • Nissan NV400 4x4 vie ison lastin hankaliinkin paikkoihin
  • Nissan NV400 4x4 vie ison lastin hankaliinkin paikkoihin
 

Nissan NV400 4x4 vie ison lastin metsäautotien päähän

Toinen esittelykohde Porvoossa oli uusi Nissan NV400 4x4, jonka tuo uuden vaihtoehdon isojen nelivetoisten pakettiautojen markkinalle.

Toisinaan on pakko roudata iso kasa rompetta paikkoihin, joihin ei tavallisella pakulla pääse. Silloin ehdoton valinta on nelivetoinen pakettiauto. Isojen pakettiautojen markkinalla on tähän asti mellastaneet muun muassa Mercedesin Sprinter ja Volkswagenin Crafter. Nyt Nissan astuu näyttämölle. 

Nissan NV400:n nelivedon on valmistanut Oberaigner ja mukana on alennusvaihde sekä kojelautaan istutettu oma ohjauspaneeli, josta voi valita nelivedon ja alennusvaihteen päälle. Äärimmäisen helppoa, jos vaikka eksyy äkillisesti vaikeisiin olosuhteisiin tai talvella sankka lumisade yllättää, kun materiaalia pitää toimittaa esimerkiksi metsäautotien päähän.

Testiautossa oli malliston ison dieselmoottori. Tehoa siinä on 165 hevosvoimaa ja vääntöä yli 400 newtonmetriä. Vaihdot hoituvat kuusivaihteisella manuaalilla. Automaattia nelivetoiseen ei ole tarjolla ja hintaa autolle kertyy pitkälti yli 50 000 euroa. Videolta voit katsoa miten NV400 4x4 etenee pakettiautolle haastavalla tienpinnalla

Antti - Liinpää
Antti Liinpää on auto- ja venetoimittaja ja sisällöntuottaja, jonka monet suomalaiset muistavat Nelosen Start! ja Kutosen Kaara -autoiluohjelmista, joiden juontajana, toimittajana ja tuottajana Antti toimi yli 10 vuotta. Autointoilija, jolle autoilla ja muilla liikkuvilla vehkeillä ajaminen on sitä ihan parasta herkkua. Lapsesta asti merellä liikkunut Antti koeajaa veneitä Nettiveneen Taukopaikalle ja tuottaa laajasti erilaisia sisältöjä Alma Ajon kanaviin.

For sale Nissan machines

test
Nissan 30
4 142 € (VAT ded.)
test
Nissan 20'89, 9h
5 020 € (VAT ded.)
test
Nissan 4000kg'92, 12h
8 660 € (VAT ded.)
test
Nissan InterStar'08, 315tkm
7 950 € (VAT ded.)
test
Nissan Atleon
16 064 € (VAT ded.)
test
Nissan NISSAN 15'98, 2h
2 510 € (VAT ded.)
test
Nissan Fg30'96
3 600 € (No ded. VAT)
test
Nissan Trukki
2 500 € (No ded. VAT)
Check vehicle information from Rekkari.fi Safety instructions Nettikone.com
on mobile
My vehicles

News

  • 30.06.2025
    Kaikki puomien päähän: MT-Tukku kasvuvauhdissa  
  • 27.06.2025
    Sercon tuotevalikoima laajenee  
  • 27.06.2025
    Hyvää kesää!  
  • 27.06.2025
    Tarkkaa päästödataa puutavara-autoilijoille  
  • 27.06.2025
    Koneet automatisoituvat ja työ tehostuu