Close
Hakemaasi kone ID-numeroa tai rekisterinumeroa ei löydy. Jos käytit rekisterinumeroa hakukriteerinä kone saattaa jäädä löytymättä jos myyjä ei halua rekisterinumerotietoa näytettävän.
Feature is not available, because you have not allowed use of cookies for this purpose. Change your selections in consent manager.

Develonilta kaksi uutta materiaalinkäsittelykonetta

Develonilta kaksi uutta materiaalinkäsittelykonetta
  • Doosan
  • Doosan
  • Doosan

Develon, joka aikaisemmin tunnettiin nimellä Doosan Construction Equipment, on julkaissut kaksi uutta konemallia materiaalinkäsittelyyn.

Develonin uudet mallit ovat DX230WMH-7 (24 t) ja DX250WMH-7 (25,6 t).  Molemmissa malleissa on Stage V -normit täyttävä dieselmoottori. Koneet on suunniteltu erilaisiin materiaalinkäsittelytehtäviin kuten lajitteluun, kierrätykseen, purkutöihin ja metsäteollisuuden tarpeisiin. Koneet on varustettu tukijaloilla sekä nimenomaan materiaalinkäsittelyyn tarkoitetulla pitkällä puomilla.

Näissä uusissa konemalleissa on Develonin uusinta sukupolvea edustava, 6-sylinterinen ja turboahdettu DL06V-dieselmoottori. Tehoa siitä saadaan 141 kilowattia (189 hv) 1 900 kierroksen pyörimisnopeudella minuutissa. Ympäristövaikutusten alentaminen on tärkeä seikka Develonilla. Moottorin päästöjä on kurittamassa SCR (AdBlue-järjestelmä), DOC (hapetuskatalysaattori) ja DPF (dieselpartikkelisuodatin).

Ylös nouseva ohjaamo on vakiona. Näin kuljettajalle taataan aina hyvä näkyvyys työlaitteelle sekä ympäristöön. Ergonomisesti oikein muotoillut joystickit ja tukeva ohjauspyörä helpottavat valmistajan mukaan käyttöä. Koneissa on vakiona kaksitoimisia lisähydrauliikkoja, myös moottorihydrauliikkaa. Lisähydrauliikkojen käyttö hoituu joystickeissä olevilla painonapeilla tai lisävarusteena saatavalla jalkapainikkeella.

Develonin kehittämä Smart Power Control -järjestelmä (SPC) parantaa koneen tuottavuutta säätämällä moottorin kierroslukua kuormituksen mukaan.

Työmoodi tarpeen mukaan

Develonilta kaksi uutta materiaalinkäsittelykonetta

Develon DX230WMH-7- ja DX250WMH-7-materaalinkäsittelykoneissa on SPC:n myötä tarjolla neljä eri työmoodia. Nämä eri moodit helpottavat kuljettajaa polttoaineenkulutuksen ja tehonkäytön hallinnassa.

Moodit ovat:

  • Power+ (P+); tarjoaa työskentelyyn suurimmat tehot ja nopeudet
  • Power (P); tarjoaa työskentelyyn hyvät tehot ja nopeudet
  • Standard (S); tarjoaa riittävää tehoa ja nopeutta työskentelyyn polttoaineenkulutusta vähentäen
  • Economy (E); tarjoaa minimaalista polttoaineenkulutusta mahdollistaen työskentelyn hitaammalla nopeudella. Soveltuu hyvin tarkkoja liikkeitä edellyttävään toimintaan.

Edellä mainittujen neljän työmoodin lisäksi näissä uusissa koneissa on myös niin sanottu nostomoodi, joka nostaa hydrauliikkapumpun tuottoa moottorin pienillä kierrosluvuilla. Toiminto sisältää myös automaattisen power boost -toiminnon (hetkellinen lisäteho).

Koneisiin on valittavissa erilaisia puomityyppejä tarpeen mukaan. DX230WMH-7 on suunniteltu niin sanottuun peruskäyttöön, kun DX250WMH-7 sisältää pidemmän puomin sekä 1,2 tonnin lisävastapainon. Näin se soveltuu valmistajan mukaan hyvin vaativiinkin töihin. Leveä raideväli sekä etu- ja takapään tukijalat parantavat koneiden vakautta.

Develonin uusi 8-tuumainen kosketusnäyttö (Smart Touch) on valmistajan lupaamana selkeä ja helppokäyttöinen. Siihen on koottu kaikki koneen toiminnoista ja tiloista kertovat näytöt sekä kaikki asetukset. Kosketusnäyttö toimii myös vakiovarusteisen takakameran sekä lisävarusteena saatavien sivukameroiden näyttönä. Näyttö on jaettavissa moniin eri samanaikaisesti näytettäviin toimintoihin. Kamerakuva on nähtävissä koko näytön laajuisena tai pienempänä muiden näyttöjen ohella.

Näissä uusissa koneissa on runsaasti erilaisia varusteita tehdasasennettuna seuraavasti:

  • Reilusti työvaloja
  • Ohjaamon suojaus (lisävaruste, FOGS)
  • Rungon suojaus (lisävaruste)
  • Tankkauspumppu suodattimella
  • Majakka
  • Umpikumirenkaat (lisävaruste)
  • Ilmakompressori
  • Älyavain (Smart key)

Kalustonhallintaa

DX230WMH-7:ssä ja DX250WMH-7:ssä on Develonin uusin Fleet Management TMS 3.0 Cellular -kalustonhallintajärjestelmä vakiona. Järjestelmä kerää tietoa koneen antureilta ja telematiikka välittää sen sekä myös koneen paikkatiedon laitteen omistajalle, jälleenmyyjälle ja Develonille. Tietojen seuranta onnistuu internetin kautta joko tietokoneella tai älypuhelimella.

Develon-maarakennuskoneet tuo maahan sekä myy ja vuokraa Suomessa RealMachinery Oy.

Esa - Suominen
Esa Suominen on Konepörssi-lehden toimittaja. Hänellä on pitkä kokemus työkoneiden parissa, sekä kyltymätön kiinnostus kaikkeen pörisevään. Vapaa-ajatkin kuluvat teeman mukaisesti; moottoripyöräillen, -veneillen ja mönkijällä puita metsästä ajellen mitä nyt kaivukoneen hytistä ulos ehtii. Autotkin ovat Esan sydäntä lähellä siinä missä monien muidenkin suomalaismiesten. Pakettiautojen koeajot sopivat näin miehen toimenkuvaan erinomaisesti.

For sale Doosan machines

test
Doosan Renkaat 4kpl
390 € (No ded. VAT)
test
Doosan DX 85 R'15, 6h
test
Doosan Konelava n. 6.5m Vaijerisovite
1 990 € (No ded. VAT)
test
Doosan DL200'08, 3h
75 300 € (VAT ded.)
test
Doosan DX235LCR'16, 9h
65 000 € (No ded. VAT)
test
Doosan Kaivusylinteri uusi
1 883 € (VAT ded.)
test
Doosan DX160LCH-5'20, 8h
86 595 € (VAT ded.)
test
Doosan Dx235lcr'12, 13h
45 000 € (VAT ded.)
Check vehicle information from Rekkari.fi Safety instructions Nettikone.com
on mobile
My vehicles

News

  • 19.12.2025
    MONI Worldwide ja Tracwest Oy Rentti palauttavat Deutz-Fahrin Suomen markkinoille  
  • 19.12.2025
    Ahosen Kierrätysmurskaus Oy: Metson Lokotrackit murskaavat vaativissa kohteissa  
  • 19.12.2025
    Kesla myy lakkautetun hakkurituoteryhmän tuoteoikeudet   
  • 18.12.2025
    Jarkan Maansiirto panostaa tehokkuuteen: Hitachi EX2000-7 urakoi tuhannen hevosen voimalla  
  • 18.12.2025
    Hinaus Haapanen ratkaisee raskaan liikenteen rengasongelmia palveluautollaan