Feature is not available, because you have not allowed use of cookies for this purpose. Change your selections in consent manager.

Daf XD: Hyvät näkymät

Daf XD: Hyvät näkymät
  • Daf
  • Daf
  • Daf
  • Daf
  • Daf
  • Daf
  • Daf

IAA-messuilla paljastettiin Daf XD, joka sai kansainvälisen Vuoden Kuorma-auto 2023 -tunnustuksen.

Paccar-konserniin kuuluva Daf esitteli vuonna 2021 täysin uudet kaukoliikenteeseen suunnitellut mallit XF, XG ja XG+. Jo tuolloin arveltiin, että alemmas sijoitetulla ohjaamolla varustettu malli olisi valmisteilla. Helmikuussa tehdas vahvisti arvelut oikeiksi, ja syyskuun lopussa IAA-messuilla paljastettiin virallisesti verhon alta Daf XD, joka sai saman tien myös kansainvälisen Vuoden Kuorma-auto 2023 -tunnustuksen.

Jo ensinäkemällä uuden Daf XD:n tunnistaa kuuluvaksi valmistajan uuden sukupolven mallistoon. Yhdennäköisyys XF- ja XG-mallien kanssa on ilmeinen. XD:n ohjaamo on kuitenkin 17 senttimetriä matalampi kuin isommissa sisarmalleissa. 

XD ja XF sekä niiden maansiirtokuljetuksiin tarkoitetut versiot XDC ja XFC korvaavat melko pitkään tuotannossa olleen monipuolisen CF-malliston. 

Aluksi 11-litraisena 

Daf XD: Hyvät näkymät

Alkuvaiheessa Daf XD on tarjolla Paccar MX-11 -moottorilla. Nimensä mukaisesti se on iskutilavuudeltaan noin 11-litrainen, ja tarjolla viitenä tehoversiona, joista kaksi on uusia. Maahantuojan esittelyautoon oli valittu valikoiman keskimmäinen eli 270 kW:n (367 hv) versio, jolloin mallimerkintä on 370.  

Vääntömomenttia moottorissa on 1 800 Nm mukavan laajalla käyntinopeusalueella 900–1 400 r/min. Suurimmalla eli suoralla vaihteella vääntömomenttia on käytettävissä vielä 150 Nm lisää. Jos auto varustetaan ylivaihdevaihteistolla, on korkeampi vääntömomentti käytössä kahdella suurimmalla vaihteella. 

Odotettavissa on, että pienempi, 6,7-litrainen Paccar PX-7 -moottori tulee jollakin aikataululla valinnaiseksi voimanlähteeksi XD-malliin. Sen sijaan 13-litraista konetta kaipaavan on valittava ohjaamoltaan hieman korkeampi XF, joka on nyt saatavana myös lyhyellä päiväohjaamolla. 

Vaihteistona Daf XD:ssä on automatisoitu ZF TraXon. Koeajoauton 12-nopeuksisen vaihteiston suurin vaihde oli suora, myös ylivaihteellinen vaihtoehto on tarjolla. Vaihteiston ja moottorijarrun hallinta tapahtuu ohjauspylvään oikealla puolella olevasta viiksestä, jonka toiminnat ovat aika tavalla samanlaiset, kuin valtaosassa muissakin uusissa kuorma-autoissa.  

Daf:n tapauksessa ohjauspylvään kummallakin puolella olevat viikset ovat reilun kokoiset, ja ainakin uutena niiden käyttäminen edellyttää määrätietoisia otteita. Aivan pienestä hipaisusta ei tapahdu mitään, ja ehkä hyvä niin. 

Täysin uusi ohjaamo 

Daf XD:n ohjaamosta on helppo huomata sukulaisuus XF- ja XG-malleihin. XD:n esittelyn myötä Daf esitteli uudet päiväohjaamot, jollainen siis tuli saataville myös XF-malliin. Päiväohjaamossa on pituussuuntaista väljyyttä, sillä edessä on hyödynnetty samaa, EU-säädösten sallimaa 160 millimetrin mittaista aerodynaamista muotoilua, kuin isommissakin ohjaamoissa, ja takana ohjaamo jatkuu yhtä pitkälle kuin sen alla oleva moottori.  

Sisällä tilavuuden huomaa siitä, että kuljettajan istuimen säätövarat ovat reilut ja silti istuimien taakse jää mukavasti tilaa.  

Kojetaulu, jonka kiiltävän mustaan etupintaan infonäyttö on integroitu miltei saumattomasti ja mittariston tehtäviä hoitava kuljettajanäyttö upotettu, on seesteisen tyylikäs. Yhdessä mattahopeisten yksityiskohtien kanssa kokonaisuus tuo helposti mieleen edustusluokan henkilöautot. 

Rauhallista kokonaisuutta ei ole onneksi saavutettu sillä, että perinteiset, tuntoaistiin perustuvan palautteen antavat katkaisijat ja säätimet olisi korvattu kosketusnäytöstä kaivettavilla toiminnoilla. Näpyteltävää ja kierrettävää on yhä kuljettajan ovessa, kojetaulussa, kattopaneelissa ja ohjauspyörässä. Infonäyttö tottelee säätimien lisäksi myös kosketusta. 

Verraton näkyvyys 

Näkyvyys XD:n kuljettajan paikalta on ensiluokkainen. Matalalla oleva ohjaamo, suuret ikkunapinnat ja matkustajan oven lisäikkuna avaavat hyvin näkymiä. Vaikka oikeanpuoleinen ovi on melkein yhtä ikkunaa, Daf on onnistunut tekemään ylemmästä ikkunasta alaspäin avautuvan. Ei se täysin avaudu, mutta kyllä aukosta ääni kuuluu – kumpaankin suuntaan. Kuulohavainnot ovat joskus kuljettajalle tärkeitä. 

Peilit olivat esittelyautossa perinteiset, ja ne saavat hyvän arvosanan. Etu- ja ramppipeili on vakiona korvattu laajakulmakameralla ja näytöllä, jonka näkymä oikeanpuoleiseen A-pilariin sijoitetulla näytöllä on laaja, mutta aluksi hieman vaikeasti tulkittava. Muilta osin Daf Digital Vision System -kamerapeilijärjestelmä on valinnaisvaruste.  

Selkeästi talvikelissä 

Daf:n maahantuojan, Nordic Truck Centerin kanssa oli sovittu, että sivusta avattavalla, 8,6 metriä pitkällä Fokor-korilla ja Zepro-takalaitanostimella varustettu esittelyauto koeajetaan siirtämällä auto Vantaalta Seinäjoelle asiakkaiden tutustuttavaksi. Käytännön syistä matka ajoittui niin sanotusti virka-ajan jälkeen, eli käytännössä pimeään aikaan. Sekös antoi hyvän tilaisuuden arvioida Daf:n valoja. 

Aikanaan Daf toi ensimmäisenä kuorma-autovalmistajana led-ajovalot markkinoille, ja tietysti nytkin oltiin liikkeellä ledien valossa. Nordic Truck Centerin myyntipäällikkö Hannu Timonen kertoo, että esittely-XD jätettiin tarkoituksella ilman lisäkaukovaloja, jotta koeajajat voisivat arvioida helposti vakiovalot. 

Hyvin vakiovaloilla ainakin joulukuussa pärjäsi. Lähivalot ovat hyvät ja kaukovaloillakin kantama on kelvollinen, eikä lisäkaukovaloja välttämättä tarvita. Auton pääasiallinen työtehtävä vaikuttaa siihen, onko lisävaloihin tarpeen sijoittaa. 

Koeajon aikana vallitsi Ilmatieteenlaitoksen mukaan huono tai erittäin huono ajokeli. Sivuvastaisessa kovassa tuulessa ja ajoittaisessa lumisateessa tehty taival tuotti auton oman ajotietokoneen mukaan 21,3 litran keskikulutuksen sadalle kilometrille pääosin vakionopeussäädin päällä ajettuna. Aivan koko 350 kilometrin matkaa ei valtaväylillä ajettu, vaan matkalla poikettiin myös taajamiin. Kuormaa ei autossa ollut. Seesteisemmällä säällä kulutus olisi luultavasti ollut selkeästi alhaisempi. 

Vallinneessa kelissä Daf taittoi matkaa kiitettävän vakaasti. 5,7 metrin akselivälillä on tietenkin vakauttava vaikutus, mutta siltikään rajut tuulenpuuskat eivät aiheuttaneet erityisiä sydämen tykytyksiä. 

Risteyksissä ja kadunkulmissa huomio kiinnittyi ohjauksen hieman vaisuun palautukseen. Käännöksen jälkeen rattia sai aivan reilusti pyörittää takaisinpäin. XD:n kaltaisessa autossa palautus voisi olla ponnekkaampi. 

Kolmen vuoden takuu 

Daf XD on varteenotettava vaihtoehto sellaisiin kuljetustehtäviin, joissa hyvä näkyvyys ja matala nousukorkeus ohjaamoon ovat tärkeitä. Päiväohjaamon lisäksi tarjolla olevat normaali- ja korkeakattoinen makuuohjaamo laajentavat käyttöaluetta myös kaukokuljetuksiin, jos yhdistelmäpainot pysyvät maltillisina. 

Daf-kuorma-autojen saatavuus on hyvä, ja ehdoton valttikortti on kolmen vuoden tai 500 000 kilometrin takuu. 

 

Daf XD:n Paccar MX-11 moottorivaihtoehdot: 

  • 220 kW / 299 hv / 1 350 Nm 
  • 251 kW / 341 hv / 1 550 Nm 
  • 270 kW / 367 hv / 1 800 Nm 
  • 300 kW / 408 hv / 2 000 Nm 
  • 330 kW / 449 hv / 2 200 Nm 
Jussi - Mikkola
Jussi Mikkola on Konepörssi-lehden toimituspäällikkö, joka on työskennellyt erilaisissa tehtävissä liikenteen ja kuljetusten parissa lähes 30 vuoden ajan. Uusi teknologia kiinnostaa siinä missä perinteet ja alan historiakin.

For sale Daf machines

test
Daf Xf 105 460 Super Space Cab '12, 940tkm
10 500 € (No ded. VAT)
test
Daf LF55 220'10, 628tkm
27 610 € (VAT ded.)
test
Daf XF'10, 653tkm
61 495 € (VAT ded.)
test
Daf XF 480'19, 742h
33 885 € (VAT ded.)
test
Daf XF 105 510'08, 750tkm
37 650 € (VAT ded.)
test
Daf Cf'08, 452tkm
37 650 € (VAT ded.)
test
Daf Xf106'16, 970tkm
85 340 € (VAT ded.)
test
Daf DAF LF 210 2014
188 € (VAT ded.)
Check vehicle information from Rekkari.fi Safety instructions Nettikone.com
on mobile
My vehicles

News

  • 30.06.2025
    Kaikki puomien päähän: MT-Tukku kasvuvauhdissa  
  • 27.06.2025
    Sercon tuotevalikoima laajenee  
  • 27.06.2025
    Hyvää kesää!  
  • 27.06.2025
    Tarkkaa päästödataa puutavara-autoilijoille  
  • 27.06.2025
    Koneet automatisoituvat ja työ tehostuu